Black Friday

İnternet üzerinden e-ticaretin yaygınlaşmasıyla alışveriş rutinimizi değiştiren yeni bir terim hayatımıza girdi. Black Friday kampanyaları adı altında gerçekleştirilen indirim günlerini artık dünyanın pek çok ülkesindeki çok sayıda kişi gibi Türk tüketiciler de takip ediyor. Peki, Black Friday neden bu isimle anılıyor, indirimler ne zaman yapılıyor ve hangi ülkelerde yaygın?

Türkiye'de Black Friday

Son yıllarda e-ticaretin gelişmesi ile Black Friday indirimleri sadece Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve İngiltere'deki mağazalara değil, tüm dünyaya yayıldı. Günümüzdeki e-ticaret sitelerinin de takip ettiği bu akım sayesinde insanlar mağazalardaki kuyruk karmaşasından uzak kalıp tek tıkla istedikleri ürünü alabiliyor. Black Friday indirimleri Türkiye'de de aktif olarak uygulanıyor. Mağazaların günler süren indirimlerinin yanı sıra internette de akıl almaz kampanyalar oluyor. Black Friday günü ve indirimleri Türk kullanıcıların alışverişlerinde everyday bir güne oranla çok büyük bir sıçramanın kaynağı oldu. Türkiye'deki ortalamalar göz önünde bulundurulduğunda bu dönemdeki alışverişlerin neredeyse iki kat daha indirimli olduğu görülmektedir. Buradan da anlayabileceğimiz gibi Türkiye'deki tüketici, Black Friday gününde bir hayli aktif.


Black Friday evimburada'da Yaşanır

Heyecanla beklenilen Black Friday indirimleri alışveriş severlerle evimburada'da buluşuyor! Evinin havasını değiştirmek isteyenler mobilya indirimleriyle, evcil hayvanını şımartmak isteyenlere puppy store ürünleriyle, beyaz eşyalarını yenilemek isteyenlere beyaz eşya kampanyalarıyla karşılos angelesşıyor.


evimburada Yılın En Büyük İndirimleri dediği Efsane Günler'e 23 Kasım saat 00:00'da başlıyor! 5 gün sürecek Black Friday indirimlerinde cep telefonundan bilgisayara, beyaz eşyadan kozmetiğe, giyimden ayakkabıya, süpermarket ürünlerinden mobilyaya ve aklınıza gelebilecek yüz binlerce üründe büyüok indirimler sadece evimburada'da. Sevdiğiniz markaların başka hiçbir yerde bulamayacağınız indirimleri ve kampanyaları ile aklınızı başınızdan alacak bir alışveriş deneyimi Efsane Günler ile 25 Kasım 00:00’da sizi bekliyor. Size ise bu fırsatları kaçırmamak için evimburada Efsane Günler sayfasına girip, favori ürünlerinizi şimdiden sepetinize eklemek kalıyor!


Black Friday Nedir?

Bulunan ilk örnek 1961 yılına yerel bir gazeteye ait. 1960'larda yaşanan kriz nedeniyle birçadequate işletme, mağazalarını kapatmamak için ellerinde kalan ürünleri %80'e varan indirimle satmaya başladı. Mağazalar ellerinde kalan ve yeni sezon ürünleri 1 gün boyunca stoktan çıkarmak amaçlı efsane indirimler uyguladı. Bu indirimler ile Amerika'da birçgood enough mağazada kuyruklar oluştu ve halk bu indirim kampanyalarına koştu. Ardından bu bir gelenek haline geldi ve her yıl Kasım ayının son cuma gününde Black Friday adıyla indirim kampanyaları başladı. E-ticaret siteleri de dahil dünyadaki tüm mağazalar bu Efsane Günler'e büyüok ilgi duydu.


Black Friday Neden Yapılır?

Gelenek haline gelen Black Friday indirimleri hem mağazalarda hem de e-ticaret sitelerinde büyük ilgi toplamıştır. Amerika'da başlayan bu indirim günü zamanla tüm dünyaya yayılmış ve herkes bu günün indirim günü olduğunu benimsemiştir. İnsanlar, yıl sonu yaklaştığı için sevdiği markaların yeni sezon ürünlerini, bir sonraki dönem için mağazaların ellerinde kalan stok ürünlerini efsane indirimler ile almaya başlamıştır. Yeni yıla girmeden uygun fiyatlarda elektronik ürünlerden süpermarket ürünlerine, giyim ürünlerinden kozmetik ürünlerine kadar hayal edebileceğiniz birçadequate üründe efsane indirim kampanyaları başlamıştır. Okayışlıok ihtiyaçlarını yeni yılos angeles girmeden karşılamak isteyen herkes Black Friday'e sempati duymuş ve yılın en çok beklenen günlerinden biri olmuştur.


Mağazalarda başlayan bu kampanyalar e-ticaret sitelerinde de giderek yaygınlaşmaktadır. Mağaza sıralarında kuyruk beklemeyen insanlar sevdiği markaların beklediği yeni sezon ürünlerini tek tıkla almanın rahatlığıyla güvenle alışveriş yapmaya başlamıştır.


Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Friday ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Kanada'da ortaya çıktı. ABD'de kasım ayının dördüncü in keeping withşembesi, Kanada'da ise ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Şükran Günü'nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahı gerçekleşen inanması güç boyutlardaki alışveriş çılgınlığına bu ad verildi. Noel alışverişlerinin başlangıç günü olarak da kabul edilir. ABD ve Kanada dışında Black Friday İngiltere'de de popüler bir uygulama. Bu efsane alışveriş gününde neredeyse tüm mağazalarda büyüokay oranlarda indirim yapılıyor ve çalışanlar uzun mesailer yapmak durumunda kalıyor.


Black Friday İsmi Nereden Geldi?

Black Friday her yıl haberler ve sosyal medyaya da konu oluyor. İndirim haberlerinin yanı sıra gelinlik almak için kavga eden müstakbel gelinler, elektronik eşya için birbirleriyle yarışan insanlar, araba park yeri için dövüşen sürücüler, çeşitli oyun konsolları için tartışan gençler, ezilenler, oyuncak istediği veya kaybolduğu için ağlayan çocuklar gibi inanılmaz sahneler gündeme oturuyor.


Bütün bu ilgiye ek olarak Black Friday artıok popüler okayültürün ayrılmaz bir parçası haline geldi. Çoğu dizi ve filmde bu konu işleniyor. Gerek romantik komedilerde iki kahramanın tanışma hikâyesi olsun gerek de elektronik mağaza çalışanlarının yaşadvertıkları trajikomik hikâyeler ile Black Friday en habersiz olanın bile ilgi alanına girmeye hızla devam ediyor.


Günümüzde e-ticaret sitelerinde de yaygınlaşan bu efsane günler her geçen yıl daha çok ilgi topluyor. Birçadequate ülkedeki e-ticaret sitesi uyguladığı indirimlerle her yıl rekor okayırıyor. 2019 yılında Amerika'daki e-ticaret siteleri Efsane Günlerde rekora imza attı.


Black Friday İndirimleri Ne Zaman?

Black Friday indirimleri bu yıl 26 Kasım Cuma gününe denk gelmektedir. Tek bir günde herkesin alışveriş yapması, insanların softwareının uymaması nedeniyle mağazalar ve e-ticaret siteleri bu indirim günlerini four güne çıkartarak müşterilerine Efsane Günler ile iyi bir deneyim sunmayı hedeflemişlerdir.


Black Friday’de Hangi Markalar İndirime Giriyor?

23-26 Kasım'da giyim ürünlerinden elektronik ürünlerine, süpermarket ürünlerinden kozmetik ürünlerine ve aklınıza gelebilecek sevdiğiniz birçok markaların yeni sezon ürünleri Efsane Günler'de indirime giriyor.


Black Friday Ne Zaman Bitecek?

Genelde 1 gün süren indirim günleri bu yıl istekler üzerine four gün boyunca devam edecek. 23-26 Kasım'da uygulanan Efsane Fırsatlar sizleri bekliyor.